Butelka wielorazowa a plastikowa. Ile rozkłada się butelka plastikowa?

Butelka wielorazowa a plastikowa. Ile rozkłada się butelka plastikowa?

 

Butelka wielorazowa a środowisko. Czy naczynie stanowi sposób na ograniczenie powstawania śmieci?

Współcześnie skala problemu generowania śmieci przybiera coraz większe rozmiary. Wraz z nią rośnie jednak liczba osób świadomych szkodliwego wpływu odpadów na środowisko. Oprócz zorganizowanych kampanii społecznych i akcji prowadzonych przez różnego rodzaju organizacje promujące zachowania proekologiczne, każdy człowiek może dorzucić swoją cegiełkę w trosce o przyrodę.

Co zatem należy zrobić, aby pomóc naszej planecie? Wystarczy, wybierając się na zakupy, zastanowić się nieco nad własnymi wyborami. Czy sięgając po ulubiony napój, myślimy o tym, ile rozkłada się butelka plastikowa? Jakie substancje chemiczne przedostają się do gleby w trakcie jej składowania na wysypisku śmieci oraz jakie toksyny zostają uwalniane do atmosfery w czasie jej spalania w spalarniach odpadów?

Odpowiedzi na powyższe zagadnienia skłaniają do refleksji nad tym, w jakim stanie pozostawimy świat przyszłym pokoleniom i co można zrobić, aby powietrze było świeże a morza i oceany czyste. Warto zdawać sobie sprawę, jak bardzo wpłynęliśmy na środowisko do tej pory. Doniesienia prasowe oraz opinie naukowców potwierdzają, że do wód powierzchniowych trafiają dziesiątki ton butelek plastikowych. Niechlubny przykład stanowi oczywiście Wielka Pacyficzna plama śmieci, unosząca się na Oceanie Spokojnym między Hawajami a Kalifornią.

Butelka wielorazowa a środowisko, czyli dlaczego warto wybrać tego typu naczynie?

Coraz większe zanieczyszczenie środowiska w dużej mierze wynika z korzystania z jednorazowych opakowań, w szczególności plastikowych butelek, których liczba z roku na rok rośnie w zastraszającym tempie. Konsumenci bezrefleksyjnie kupują je ze względu na wygodę i niską cenę. Jednak chwilowa oszczędność kilku złotych w dłuższej perspektywie kosztuje nas wszystkich utratę czegoś o wiele cenniejszego. Czasami więc podczas zakupów wystarczy przez krótką chwilę zastanowić się nad wyborem: plastikowa czy składana butelka silikonowa i środowisko naturalne?

Wybór tej drugiej opcji wydaje się znacznie lepszy z prostego powodu. Przede wszystkim, rosnąca ilość śmieci wiąże się między innymi ze zmniejszaniem się terenów zielonych, skażeniem wód gruntowych, degradacją naturalnego środowiska, a także powstawaniem chorób cywilizacyjnych. Naczynie wykonane z trwałego materiału pozwoli nam zabrać na uczelnię lub do pracy swój ulubiony napój, sok lub wodę i cieszyć dobrym smakiem przez cały dzień. Wygoda to więc główna korzyść, którą daje nam butelka wielorazowa, a środowisko naturalne z pewnością także skorzysta na tym rozwiązaniu.

Butelka wielorazowa a środowisko – zalety opakowań 

Zalety korzystania z opakowań wielokrotnego użytku, a tym bardziej z butelek wielorazowych, są oczywiste. Tego typu naczynia stanowią trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia produkty. Dobrym przykładem okazuje się silikonowa butelka wielorazowa Stojo. Nie tylko wykazuje odporność na stłuczenia, zarysowania czy pęknięcia, lecz przede wszystkim nie zmienia smaku znajdującego się w środku napoju, co jest istotną kwestią w przypadku soków naturalnie wyciskanych i aromatycznych herbat.

Ponadto zamknięcie, które posiada butelka wielorazowa, gwarantuje szczelność i zapobiega wylaniu się zawartości na zewnątrz.  Jest trwała i pomaga nie generować odpadów.  Efekt? Mniej śmieci i czystsze środowisko naturalne. To bardzo mocny argument, który pozwoli nam lepiej chronić naszą planetę. 

Butelka plastikowa – pozorna oszczędność 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nabywając artykuły w sklepie, często wybieramy tańsze rozwiązania. W rzeczywistości kupując napój w butelce plastikowej, w dłuższej perspektywie czasu ponosimy znacznie wyższe koszty takich decyzji. Badania naukowe dowodzą, że napoje spożywane w opakowaniach wyprodukowanych z tworzyw sztucznych niskiej jakości powodują przedostawanie się mikrocząsteczek do ludzkiego organizmu.

Ponadto niemal każda jednorazowa butelka plastikowa ma w sobie toksyczne substancje,  polimery, które zawierają wiele chemicznych i trujących związków. Należą do nich: trójtlenek antymonu, formaldehyd oraz bisfenol. Mogą mieć one właściwości kancerogenne, a także wywoływać stres antyoksydacyjny.

Ile rozkłada się butelka plastikowa

Przed każdym zakupem napoju w sztucznym opakowaniu, warto więc zadać sobie szczerze pytanie, ile rozkłada się butelka plastikowa i jaki wpływ na środowisko przyrodnicze ma nadmiar zalegających na wysypiskach śmieci, a także ich utylizacja. Opinie ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska są alarmujące, ponieważ składowanie tego typu odpadów okazuje się coraz poważniejszym problemem. Zaczyna brakować na nie miejsca, a sam rozkład butelki plastikowej trwa, w zależności od rodzaju tworzyw wykorzystanych do jej wytworzenia, od 100 do nawet 1000 lat.

Nadal nie funkcjonuje wystarczająco wiele wysoko wyspecjalizowanych spalarni śmieci pozwalających zapewnić bezpieczne dla środowiska pozbywanie się tworzyw. Badania naukowe wykazują, że nieprawidłowe spalanie plastiku powoduje uwalnianie się niezwykle trujących dla organizmu człowieka substancji, powodujących wiele chorób zagrażających zdrowiu i życiu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kupno napoju znajdującego się w opakowaniu z tworzywa sztucznego, przypomnij sobie, ile rozkłada się butelka plastikowa i jak bardzo szkodliwe dla środowiska jest jej składowanie na wysypiskach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl