Niech Dzień Ziemi nie będzie tylko słowem-wydmuszką, które powtarza się co roku, a za którym nie idą żadne konkretne działania. Spraw, aby stał się on ważnym, czynnie obchodzonym przez Ciebie dniem i aby inni, podążając za Twoim przykładem, również robili wiele dobrego dla naszej planety. Dlaczego? Bo to się z pewnością opłaci, a zyski z naszych przedsięwzięć będą czerpały jeszcze kolejne pokolenia!
Co możesz zrobić dla planety?
Dbanie o planetę powinno stać się ważnym aspektem naszej codzienności i wejść nam w krew. Tylko dzięki temu, że stanie się modne, jest szansa, że nasze ekologiczne zachowania będą powielały także inne osoby. Nie tylko w Dzień Ziemi, ale w każdy inny dzień roku warto zadawać sobie pytania: co robię dla środowiska? Co w moim otoczeniu mogę zmienić, by żyć bardziej ekologicznym życiem? Zdziwisz się, jak wiele Twoich nawyków po złożeniu w całość w wymiarze rocznym może okazać się ogromnym obciążeniem dla planety. Wprowadzenie wielu małych drobnych zmian w Twojej codzienności na raz to czasem trochę za dużo. Dlatego wdrażaj je systematycznie – pomóc Ci w tym może ekokalendarz Dzień Ziemi!
Ekokalendarz Dzień Ziemi – co to takiego?
Ekokalendarz Dzień Ziemi to inicjatywa miłośników ekologii, która przełożyła się na powstanie strony, której użytkownicy nie tylko dowiedzą się o ważnych dla planety świętach w roku, ale również otrzymają ciekawe wyzwania, w które zdecydowanie warto wejść, aby spróbować żyć ekologicznie. Sortowanie śmieci, oszczędność wody i prądu – co jeszcze można zrobić dla środowiska? Kalendarz z pewnością nam podpowie!
Oszczędność wody, prądu i gazu – dlaczego warto?
Nieodnawialne zasoby, to przede wszystkim węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Pochodzą one z natury, a po ich wyczerpaniu przez ludzkość odnowienie ich pokładów może trwać nawet miliony lat! Stanowią one jednak dla nas bardzo ważny surowiec, umożliwiający wytwarzanie prądu, napędzanie samochodów, ogrzewanie mieszkań. Wycieczki rowerowe zamiast jazdy samochodem to sposób na to, aby zmniejszyć zużycie ropy, a przy okazji zrobić wiele dobrego dla siebie. Oszczędność gazu i prądu pozwala na rozsądne gospodarowanie zasobami nieodnawialnymi w taki sposób, aby wystarczyło ich dla nas na jak najdłuższy czas. Zamiast ogrzewać dom węglem czy gazem, właściciele domów mogą pokusić się o zamontowanie pompy ciepłej, która korzysta z zasobów odnawialnych do wytwarzania energii cieplnej w domu.
Odnawialnym zasobem Ziemi jest na przykład woda, której obieg w przyrodzie wystarcza, aby zasilać wody gruntowe. Na niektórych obszarach świata coraz częściej może jednak brakować wody pitnej. To konsekwencja dużych susz, które sprawiają, że deszczu jest zbyt mało, aby uzupełnić zużyty poziom wód ziemnych. Wprowadzając różne elementy swojego życia mające na celu oszczędzanie wody – na przykład stawiając duży pojemnik na deszczówkę pod domem i podlewanie nią grządek – można przyczynić się do niemarnowania wody i tym samym żyć ekologicznie. Zobacz, ile pieniędzy zostanie Ci w kieszeni, gdy przestaniesz marnować media!
Sadzenie drzew – dlaczego warto to robić?
Drzewo to życie! Jego liście produkują mnóstwo życiodajnego tlenu, a rozłożyste korony dają przyjemne schronienie przed upałem. Sadzenie drzew nie wymaga wielkiego wysiłku – wystarczy trochę wolnego miejsca na podwórku, szpadel i sadzonka, aby już po kilku latach w tym miejscu mogło rosnąć wielkie drzewo, z którego korzyści będą czerpać kolejne pokolenia. Niestety, w obecnych czasach zbyt dużo drzew wycina się pod inwestycje budowlane, a zbyt mało sadzi. Odwróć ten trend i postaw sobie na cel posadzenie określonej liczby drzewek w Dzień Ziemi!
Wycieczki rowerowe – policz korzyści
Ile pieniędzy zostanie Ci w kieszeni, gdy zamienisz jednoosobowe przejażdżki samochodem do pracy po parę kilometrów w jedną stronę, na wycieczki rowerowe? Zyskasz przy tym również na kondycji i dobrym samopoczuciu! Kup dobry rower, kask oraz strój i przekonaj się, jak piękne może być dojeżdżanie rowerem o każdej porze roku, i ile będzie dawało satysfakcji! Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz wydać, jak tylko chcesz!
Zmień małe nawyki na duże oszczędności
Lubisz chodzić po mieście z kubkiem latte? Podobnie jak wiele osób! Nie ma w tym nic złego, ale zwróć uwagę na to, w czym pijesz swoją kawę. Plastikowy, a nawet papierowy kubek, który po jednym użyciu trafia do kosza, to słaby wkład w środowisko. Lepiej wykorzystać swój własny, wygodny kubek, który możesz nosić wszędzie ze sobą. Wiele sieci kawiarni daje obecnie zniżki za przychodzenie ze swoim własnym kubkiem, więc nie ma tutaj żadnych przegranych! Uczcij Dzień Ziemi w tym roku, kupując swój nowy, podręczny kubek na kawę i pokazując swoim znajomym, jak wygodnie z niego korzystać, a po kawie koniecznie zabierz ich na wspólne sadzenie drzew i wycieczkę rowerową! Przekonasz się prędko, że życie z ekologią za pan brat jest nie tylko mniej wymagające, niż sądziłeś, ale wręcz przyjemniejsze, ciekawsze i pełne wyzwań!