Ekologia to przede wszystkim codzienne zmiany podejmowane po to, aby jak najmniej szkodzić środowisku. To, jak kupujemy, co jemy, w co się ubieramy, a nawet jak sprzątamy, ma olbrzymie znaczenie dla tego, jak nasza planeta będzie wyglądała za kilkadziesiąt czy kilkaset lat. Jak prać ekologicznie, a jednocześnie bez wysiłku?
Czy pranie w pralce automatycznej jest ekologiczne?
Jak prać ekologicznie? Wbrew pozorom nie musimy do tego celu używać deszczówki, balii i tarki. Wykorzystując pralkę automatyczną, również można dbać o przyrodę, po prostu robiąc to jak najbardziej świadomie i oszczędnie. Ekologiczne środki do prania w połączeniu z odpowiednim programem i kilkoma ważnymi zasadami dadzą efekt świeżego, idealnie czystego prania bez wysiłku. Oto proste zasady, jak prać ekologicznie w pralce:
- pierz dopiero, gdy bęben będzie pełen – dzięki temu w jednym cyklu wypierzesz więcej ubrań
- zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach – wiele ubrań wymaga niższej temperatury, niż Ci się wydaje
- wybieraj krótkie cykle i niższe temperatury, aby oszczędzać prąd
- kup pralkę energooszczędną – w nowych oznaczeniach powinna mieć klasę jak najbliższą A (zielonego paska), dobrym wyborem będzie więc pralka z klasy B lub C
- trudniejsze zabrudzenia lub grubsze tkaniny namaczaj przez kilka godzin w ciepłej wodzie
- łatwiej będzie potem je wyprać w krótkim cyklu
Ile trwa pranie oszczędne w porównaniu z tradycyjnym? Gdy wybierasz cykl z praniem wstępnym, zasadniczym i wirowaniem, całość może trwać nawet niemal 3 godziny. Krótsze cykle, obejmujące tylko pranie zasadnicze i wirowanie (najlepsze dla odświeżenia ubrań lub sprania delikatnych zabrudzeń), mogą trwać od 30 minut do około godziny. Długie cykle warto więc wybierać jedynie w przypadku prania ciężkich zabrudzeń, natomiast zwyczajne pranie zmierzające tylko do odświeżenia T-shirtów najlepiej przeprowadzać w krótkim czasie i niższej temperaturze.
Ekologiczne środki do prania – oszczędność w transporcie
Wiele osób chcąc ulżyć środowisku, wybiera ekologiczny proszek do prania. Jego zadaniem jest przede wszystkim obniżenie ilości substancji toksycznych, które trafiają do kanalizacji, a przez to mogą przedostawać się do środowiska. Mydliny wymagają też intensywniejszego oczyszczania w oczyszczalniach ścieków. Jednak istnieją lepsze alternatywy niż ekologiczny proszek do prania. To na przykład specjalne listki do prania. Ważą one niewiele i są nasączone detergentami o tej samej mocy co 40 g proszku do prania. Jednak listki z uwagi na swoją masę i sposób umieszczenia w opakowaniu, zajmują kilkakrotnie mniej miejsca niż tradycyjny ekologiczny proszek do prania lub inny detergent piorący. Co to oznacza dla środowiska? Przede wszystkim to, że transport takich listków jest bardziej wydajny, a ich przechowywanie zajmuje mniej miejsca. W efekcie ciężarówki zajmujące się transportem wytwarzają mniej spalin i dwutlenku węgla, niż miałoby to miejsce w przypadku przewozu ilości proszków lub płynów potrzebnych do zrobienia tej samej ilości prań.
Ile trwa pranie z ekologicznymi listkami?
Najważniejsze jest to, że ekologiczne środki do prania w postaci listków dają dokładnie ten sam efekt odświeżenia i czystości, co klasyczny proszek lub płyn. Ile trwa pranie z takimi paskami? Również tyle samo, co w przypadku klasycznych środków piorących!
Stosując wysokiej jakości środki piorące nastawione na dbanie o środowisko, przede wszystkim masz świadomość, że pranie, które robisz, jest dla niego mało obciążające. Warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj detergentów, jakich używasz do spierania zabrudzeń, ale również to, jakiej pralki używasz i w jaki sposób ją programujesz. Pranie zdecydowanie jest jedną z czynności domowych, która zużywa najwięcej prądu i wody. Dla przyrody, ale również dla własnych finansów, najlepiej jest poznać zasady prawidłowego prania i wdrożyć je do codziennego życia, aby się przekonać, że można skutecznie odświeżać swoje ubrania bez stosowania silnej chemii czy programowania długich cykli pralki.