Idealne gadżety na wędrówki? Najciekawsze propozycje!

Idealne gadżety na wędrówki? Najciekawsze propozycje!

Długie spacery po górach to pasja rzeszy ludzi. Niektórzy zarażają nią dzieci, aby później zdobywać szlaki całą rodziną. Przygotowując się do wycieczki, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim warto kierować się porą dnia, roku oraz swoją kondycją. Prócz tego przed wyprawą musimy zadbać o ekwipunek. Nie każdą sytuację da się przewidzieć, ale odpowiedni strój, obuwie, jak również pełen plecak znacząco ułatwią dotarcie do końca trasy z uśmiechem. Jakie gadżety mogą przydać się podczas górskiej wycieczki?

Wędrówki po górach – o czym pamiętać?

Zanim przejdziemy do kwestii wyposażenia, zacznijmy od podstaw. Niezależnie od pory roku należy mieć świadomość, że górska pogoda bywa zmienna. Kapryśna aura zepsuła już niejeden plan. Dobrze, jeśli przygoda zakończyła się jedynie przemoczonymi butami. Jeżeli marzą nam się piesze wędrówki, zapakujmy do plecaka zbilansowany prowiant na drogę. Mogą być to pożywne kanapki, batoniki energetyczne lub inne przekąski do spożycia na szybko. Jeśli wybieramy się na szczyt latem, niezbędny będzie adekwatny zapas wody. Jeżeli natomiast zamierzamy pokonać trasę w chłodniejszej porze roku, z pewnością docenimy możliwość wypicia ciepłego napoju typu herbata czy kawa.

Na wielu szczytach panuje niższa temperatura niż w punkcie, z którego zaczynamy wycieczkę. Aby uniknąć nieprzyjemnego zdziwienia, rozsądnie będzie zabrać ze sobą cieplejsze ubranie, np. sweter bądź bluzę. Sprawdzą się też spodnie z odpinanymi nogawkami albo termiczne. Buty powinny być wygodne oraz mieć twardą podeszwę. Jeśli dopiero co kupiliśmy nową parę obuwia, lepiej wcześniej je choć trochę rozchodzić, aby uniknąć bolesnych otarć.

Co zabrać w góry na wycieczkę?

Na szczyt możemy się wybrać samotnie, w parze albo w grupie przyjaciół. Wycieczka może być zorganizowana albo spontaniczna, ważne jednak, aby mieć stały kontakt ze światem zewnętrznym. Co spakować w góry, gdy planujemy całodzienną wyprawę? Między innymi, latarkę oraz baterie, ponadto warto wziąć pod uwagę kompas. Nie zapominajmy o naładowanym telefonie (najlepiej z aktualną aplikacją GPS) oraz powerbanku. Egzamin zda także tradycyjna mapa – nie zawiedzie nawet w miejscu bez zasięgu. Aby uchronić ją przed zamoczeniem, zabrudzeniem etc., można przechowywać ją w specjalnym futerale. Inna opcja to zdecydowanie się na zakup mapy laminowanej, która przetrwa niekorzystne zawirowania pogodowe.

Wielbiciele nowoczesnych gadżetów lubią testować je przy okazji outdoorowych aktywności. Wielu osobom z pewnością przypadnie do gustu zegarek outdoorowy z GPS oraz funkcją mierzenia pulsu. Nie tylko będzie mierzyć liczbę wykonanych kroków oraz przebyty dystans. Dodatkowo poinformuje właściciela, gdy ten zacznie zbyt dynamicznie wspinać się pod górę. Wygeneruje komunikat o za wysokim tętnie, co powinno skłonić posiadacza zegarka do zwolnienia tempa.

Apteczka na piesze wędrówki po górach

Poza dostosowanym do panujących w górach warunków pogodowych strojem czy obuwiem nie należy zapominać o ryzyku różnego typu urazów. Podpowiadamy, co zabrać w góry w specjalnej apteczce. Powinny się w niej znaleźć m.in. plastry, kompresy oraz bandaże. Otarcia bądź drobne skaleczenia można bez problemów opatrzyć na miejscu, w trakcie postoju. Posiłkujemy się przy tym gotowym plastrem z opatrunkiem. Przy poważniejszych urazach mogą być potrzebne plastry na rolce oraz jałowe kompresy. Kolejne elementy apteczki to bandaże (zwykłe, elastyczne) oraz zapinki do nich. W razie wypadku przyda się folia NRC, którą okrywa się ranną osobę do czasu przybycia służb ratunkowych. Do apteczki można dorzucić pęsetę, silikonowe rękawiczki, tabletki przeciwbólowe, maść przeciwzapalną czy przeciwbólową na przeciążone stawy oraz małe nożyczki.

Spacerując szlakiem, niejednokrotnie mrużymy oczy z powodu intensywnego słońca. Pomocą podczas wędrówki po górach służą okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Warto mieć je zawsze przy sobie – włącznie z zimą. Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale w tym okresie słońce potrafi oślepiać bardziej niż latem. Jego promienie odbijają się od śniegu, wywołując tym samym dyskomfort oraz obciążając oczy patrzących. Przy okazji warto przypomnieć o kremie do opalania z filtrem.

Co spakować w góry – wskazówki

Bez wątpienia piesze wędrówki sprawiają amatorom mnóstwo radości. Im lepiej się do nich przygotujemy, tym większą będziemy mieć satysfakcję. Nie przemoczymy butów ani odzieży, nie zaskoczy nas brak zasięgu. Nie grozi nam także zmarznięcie, o ile zabierzemy ciepłe okrycie. Jednym z pomysłowych gadżetów idealnych na kaprysy aury może być chusta wielofunkcyjna. Dostępne w sklepach modele są uszyte z przeróżnych materiałów, a producenci oferują je w szerokiej gamie wzorów oraz kolorów. Chustę można nosić na różne sposoby – jako komin na szyję, czapkę na głowę czy opaskę na rękę bądź uszy. Z powodzeniem posłuży właścicielowi w charakterze kaptura albo maski na oczy. To niepozorny, lecz zaskakująco pożyteczny dodatek.

Następna propozycja dotyczy higieny. Co zabrać w góry, jeżeli planujemy np. nocleg w schronisku? Rewelacyjnie sprawdzi się w takim przypadku specjalny ręcznik turystyczny z tkaniny szybkoschnącej. To znakomity, godny polecenia gadżet, który docenimy na każdym kempingu.

Wielogodzinna wędrówka dostarcza potężnego zastrzyku endorfin, ale może zmęczyć. Warto umiejętnie rozmieścić poszczególne przedmioty w plecaku. Pozwoli nam to uniknąć żmudnego wyciągania ich po kolei, aby wydostać to, co w danym momencie potrzebne. Można wziąć pod uwagę zakup tzw. nerki, czyli niewielkiej torebki biodrowej. Zapewnia komfort, nie przeszkadza, a przede wszystkim dzięki niej mamy niezbędne artykuły w zasięgu ręki. W nerce zmieści się m.in. telefon, pomadka ochronna do ust, gumy do żucia etc. To przydatny dodatek, sprawdzający się na górskich trasach oraz na co dzień. Szczególnie często widujemy go na szlakach w ciepłych miesiącach. Nie tylko przydaje się turystom – świetnie prezentuje się ze sportowym strojem.

 

A może wielorazowe pojemniki?

Nietrudno zauważyć, że do niezbędnych przedmiotów, które po prostu trzeba mieć ze sobą, należy woda. Nawet zimą na górskim szlaku może doskwierać nam pragnienie, więc nie powinniśmy o tym zapominać. Tak jak o tym, aby dbać o regularne nawadnianie. Osoby, którym dobro środowiska leży mocno na sercu, poszukują opcji ekologicznych. Jedna z nich to kubek wielorazowego użytku marki Stojo. Można go zamówić w kilku rozmiarach, od kompaktowego po naprawdę pojemny. Wyróżnia go prosta, a zarazem bardzo pomysłowa konstrukcja pozwalająca na złożenie po użyciu. Jeśli nie wiemy, co spakować w góry, oto odpowiedź. Na trasie czy podczas odpoczynku w schronisku nie trzeba sięgać po zwykły plastikowy kubek, który po użyciu trafi do kosza. Doskonale sprawdzi się Stojo. Można napełnić go wodą, sokiem czy gorącym napojem, a po wypiciu schować do plecaka. Nie zajmie w nim dużo miejsca, za to przyda się w wielu sytuacjach. To jednorazowy zakup, który zmniejsza generowanie śmieci.

Kolejny gadżet, który zdaje egzamin na szlaku (choć nie tylko tam) to silikonowa butelka tej samej firmy. W czasie pieszej wędrówki po górach albo pokonywania trasy na rowerze wystarczy wyjąć ją z plecaka lub ją z niego odczepić. Konstrukcja pozwala na stabilne przymocowanie butelki również do paska albo roweru – niczym bidon. Podobnie jak kubek Stojo można ją szybko złożyć do rozmiarów filiżanki. Zmieści się nawet w niewielkiej torebce. Dzięki tej prostej w formie, a jednocześnie ciekawej butelce można bezpiecznie nosić własne napoje na górskie wycieczki. Będzie też przydatnym gadżetem na przerwach w szkole, studiach bądź w pracy.

Podsumowując, na wycieczkę w góry warto dobrze się przygotować. Niezależnie od pory roku trzeba mieć wyposażenie, które pomoże bezpiecznie dotrzeć do celu oraz z powrotem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ułatwi też uporanie się z różnymi, nie zawsze przyjemnymi niespodziankami na szlaku. Kompletując wyprawkę, pomyślmy o rozwiązaniach ekologicznych. Będą przyjazne dla środowiska, a na dłuższą metę okażą się ekonomicznym wydatkiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl