Dla wszystkich, którzy na co dzień starają się prowadzić ekologiczny styl życia, święta Bożego Narodzenia z pewnością stanowią duże wyzwanie pod względem organizacji. Najbardziej nastawiony na konsumpcjonizm czas w roku został w końcu oparty na masowych zakupach, obdarowywaniu się prezentami oraz gotowaniu ponad miarę. Jak zatem nie stracić corocznej magii tego okresu, a zarazem zorganizować ekologiczne święta? Przede wszystkim należy zachować rozsądek, a kwestie organizacyjne dokładnie przemyśleć i ustalić ich kluczowe elementy z pozostałymi członkami rodziny. Zatem jak zorganizować ekologiczne święta? Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na ekologiczne Boże Narodzenie.
Wigilia zero waste – czy to możliwe?
Największe marnotrawstwo w większości polskich domów podczas Bożego Narodzenia z pewnością dotyczy jedzenia. Spędzamy najpierw w sklepach spożywczych, a następnie w kuchni długie godziny, przygotowując liczne potrawy i wypieki. Gdy już wspólnie zasiadamy do stołu, zwykle jednak okazuje się, że jak co roku ugotowaliśmy za dużo. Pomimo znacznie obfitszych, świątecznych posiłków, część jedzenia zwyczajnie się marnuje, ale nie musi tak być. Przede wszystkim warto z rozsądkiem planować liczbę potraw i ich wielkość, dostosowując je do liczby osób przy wigilijnym stole. Warto wziąć pod uwagę także pozostałe dni świąt, na przykład to z kim i gdzie je spędzimy.
Jak zapobiec marnowaniu jedzenia w święta?
Skrupulatna lista potraw i zakupów powinna pomóc przynajmniej częściowo uporać się z problemem marnowania jedzenia podczas świąt. Oczywiście nie zawsze pozwoli to uniknąć sytuacji, w której wiele potraw nie zostaje zjedzonych. Nawet w takiej sytuacji możliwa jest wigilia zero waste. Większość jedzenia można zamrozić. Zyskujemy w ten sposób szybki obiad do odgrzania w dni, gdy nie ma czasu na gotowanie, zamiast zamawiania fast foodu. Jedzenie można rozdać bliskim członkom rodziny, gdy wyjeżdżają – oczywiście pod warunkiem, że zadeklarują chęć zjedzenia go po powrocie do domu. To, co zostanie, warto natomiast podarować potrzebującym: w pobliskich jadłodajniach dla ubogich i bezdomnych.
Święta w stylu eko a prezenty
Czas świąt to dla wielu rodzin spore wydatki, które stanowią poważne obciążenie dla budżetu domowego. Mimo to mamy szczerą chęć obdarowywać bliskich, chociaż drobnymi upominkami. W tej kwestii istnieją liczne pomysły na ekologiczne Boże Narodzenie, które są jednocześnie bardziej ekonomiczne. W licznych rodzinach ciekawą alternatywę stanowi choćby zabawa w sekretnego Mikołaja. Każdy członek rodziny bierze udział w losowaniu osoby, której będzie podarowywać prezent. Dzięki temu każdy otrzyma podarunek, który może być lepiej przemyślany i mieć wyższą wartość. Ekologiczne prezenty to przede wszystkim takie, które będą używane, a nie skończą na śmietniku. Dobrze zatem zaznajomić się z preferencjami obdarowywanej osoby. Warto postawić na wyższej jakości materiały, na przykład w przypadku odzieży na bawełnę zamiast poliestru, a w kwestii kosmetyków na naturalny skład. Święta w stylu eko to także te z ekologicznymi opakowaniami prezentów. Efektownie zaprezentuje się choćby szary papier z kokardą zawiązaną z parcianego sznurka. Jeśli otrzymujemy prezenty w kolorowych, świątecznych torebkach, warto zachować je na przyszły rok, podarowując w nich prezent komuś innemu.
Naturalna choinka i ozdoby świąteczne
Wbrew pozorom zakup plastikowej, sztucznej choinki wcale nie stanowi lepszej alternatywy względem wyboru żywego drzewka. Sztuczne choinki to bardzo duże obciążenie dla środowiska naturalnego, zarówno pod kątem produkcji, jak i późniejszego powstawania dużych, plastikowych odpadów. Zamiast tego lepiej wybierać żywe drzewka z korzeniami, które można kupić w doniczce. Po świętach, na wiosnę taka choinka może zostać zasadzona w ziemi, na przykład w ogrodzie. Jeśli drzewko uschnie, warto oddać je do pobliskiego punktu selektywnego zbierania odpadów biodegradowalnych. Na żywej choince najpiękniej wyglądać będą naturalne ozdoby świąteczne. Mogą być to między innymi suszone owoce, szyszki, malowane orzechy włoskie, papierowe aniołki, pierniczki czy własnoręczne figurki z masy modelarskiej.