Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje?

Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje?

Kwestia recyklingu to temat często poruszany w przestrzeni publicznej już od wielu lat. Dużo mówi się o jego zaletach i możliwościach, które stwarza. Pomimo tego ciągle spora grupa osób nie potrafi poprawnie zdefiniować, czym jest recykling. Dlatego przychodzimy z pomocą. W poniższym wpisie wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie, jak działa recykling oraz jakie są rodzaje recyklingu.

Czym jest recykling?

Recykling to proces polegający na powtórnym wykorzystaniu odpadów do wytworzenia nowego produktu, zazwyczaj o takim samym lub podobnym przeznaczeniu. Pozyskane materiały ulegają przetworzeniu, a następnie można z nich wykonać nowe przedmioty. To skuteczna metoda zmniejszenia eksploatacji złóż naturalnych oraz ograniczenia ilości niepotrzebnych śmieci. Proces ten służy jak najefektywniejszemu użyciu dostępnych tworzyw przy równoczesnym minimalnym nakładzie surowcowym i energetycznym. Za logo recyklingu przyjęto trzy zielone strzałki obrazujące przepływ przetwarzanych materiałów.

Co można poddać recyklingowi?

Choć nie wszystkie odpady można poddać odzyskowi surowca, to istnieje spora grupa materiałów, które nadają się do przetworzenia i powtórnego użycia. Dzielą się one na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło oraz metale.

Jak działa recykling w domu?

Recykling to najlepsze rozwiązanie dla przyrody – pozwala ograniczyć zużycie tworzyw, co przekłada się na redukcję obciążenia dla środowiska. Największą część odpadów pozyskanych do recyklingu stanowią śmieci z gospodarstw domowych. Właściciele mieszkań są zobowiązani do segregacji odpadów w celu uzyskania niższej ceny za wywóz nieczystości. Na osiedlach ustawiane są kontenery na śmieci w odpowiednich kolorach wskazujących, jaki produkt należy wrzucić do danego zbiornika. W przypadku domów jednorodzinnych mieszkańcy zazwyczaj wrzucają śmieci do worków w konkretnych barwach. Podział kolorystyczny przedstawia się następująco:

- kontenery lub worki żółte są przeznaczone na plastik;

- pojemniki czerwone albo pomarańczowe – metale;

- worki i kontenery zielone – szkło kolorowe;

- worki i kontenery białe – szkło białe;

- pojemniki brązowe – odpady biodegradowalne, czyli chwasty, trawa, resztki żywności, odpady ogrodowe.

Może się zdarzyć, że w śmietnikach nie ma odrębnych kontenerów na metale. W takim przypadku surowiec ten należy wrzucać do pojemnika z plastikiem. Często również dostępny jest tylko jeden pojemnik na szkło każdego typu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na pewien mit na temat segregacji śmieci, mówiący o tym, że odpady z różnych pojemników trafiają do jednej śmieciarki, w której wszystko się miesza, więc cała praca związana z segregacją idzie na marne. Kiedyś, niestety, rzeczywiście tak było, ale czasy się zmieniły. Obecnie nowoczesne pojazdy odbierające śmieci mają zwykle różne przegrody na konkretne rodzaje surowców. Często też różne typy odpadów zabierają kolejne śmieciarki.

Typy recyklingu

Wyróżnia się różne rodzaje recyklingu, których podział zależy przede wszystkim od przyjętego kryterium. W przypadku specyfiki obróbki można wydzielić recykling:

- surowcowy – dotyczy przetwarzania odpadów do postaci pierwotnej;

- chemiczny – obejmuje przetwarzanie materiałów na produkty o innych właściwościach chemiczno-fizycznych;

- organiczny – odpady podlegają obróbce beztlenowej albo tlenowej w kontrolowanych warunkach, przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Końcowym produktem jest metal bądź materia organiczna;

- materiałowy – to odzyskiwanie z odpadów tworzyw, a następnie ich powtórne przetwarzanie;

- termiczny – to proces polegający na pozyskiwaniu energii z odpadów oraz ich powtórnym przetworzeniu.

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się następujące typy recyklingu:

- ponowne zastosowanie – obejmuje odpady do ponownego użycia, które po niedużej obróbce można powtórnie wykorzystać w tym samym celu, np. butelki zwrotne;

- dalsze zastosowanie – odpady, których po obróbce fizycznej, chemicznej albo biologicznej można użyć w nowych produktach. Przykładem tego procesu jest granulacja tworzyw sztucznych;

- ponowne użytkowanie – odpady nadające się do ponownego wprowadzenia do produkcji, czego przykładem jest regeneracja łożysk.

Etapy recyklingu

Proces recyklingu składa się z 5 etapów:

- etap I – segregacja, która polega na posortowaniu różnych rodzajów śmieci. Najtańsze, a przy tym najskuteczniejsze jest sortowanie odpadów w miejscu ich powstawania, tj. w gospodarstwach domowych albo w przedsiębiorstwach;

- etap II – rozdrabnianie, które polega na poszatkowaniu w specjalnych młynach śmieci, których nie można poddać dalszej obróbce w bieżącej formie;

- etap III – mycie materiałów szklanych i plastikowych. Zwykle odpady te są zanieczyszczone, dlatego należy je poddać kąpieli w specjalnych wannach ze środkami czyszczącymi. Po wymyciu śmieci są osuszane;

- etap IV – wytłaczanie, czyli proces polegający na wytworzeniu finalnego produktu;

- etap V – pozostałe czynności, takie jak zabezpieczanie lub magazynowanie towarów.

Recykling to jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwala dać przedmiotom drugie życie. Nie trzeba wiele, aby przyczynić się do poprawy czystości środowiska. Każdy z nas może w łatwy sposób w domu lub firmie segregować śmieci, które następnie zostaną przetworzone na inne surowce i produkty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl