Kubki jednorazowe stały się popularnym elementem zastawy stołowej wydarzeń, eventów oraz imprez odbywających się w plenerze, a także rodzinnych uroczystości okolicznościowych. Można w nich serwować zimne napoje, wodę, a także alkohole. Najczęściej spotykane są jednorazowe kubki plastikowe oraz styropianowe, ale także papierowe. Kubki papierowe są laminowane polietylenem, nie są kompostowalne i pozornie nie są mniej szkodliwe dla środowiska.
Wybór jednorazowych opakowań najczęściej motywowany jest niską ceną i wygodą. Nie trzeba używać szklanych naczyń, które należy myć po każdym użyciu oraz chronić przed zniszczeniem. Jednak niewiele osób zadaje sobie pytanie, czy pozorna wygoda i niewielki koszt naczyń jednorazowych rzeczywiście okazują się korzystne. Odpowiedzi mogą okazać się bardzo zaskakujące. Poniżej przedstawiamy wady kubków jednorazowych, które mają duże znaczenie zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i ochrony środowiska przyrodniczego.
Kubek plastikowy jednorazowy – pozorny komfort użytkowania
Osoby wybierające jednorazowe kubki kierują się niską ceną i wygodą ich użytkowania, zapominając o tym, że jest to tylko pozorny komfort. Z reguły kubki jednorazowe są bardzo lekkie, co uważane jest za zaletę, jednak w przypadku organizowania imprez w plenerze przy lekkim podmuchu wiatru pusty kubek się przewraca. Jest to więc bardzo niepraktyczne rozwiązanie. Niestety wady kubków plastikowych okazują się bardziej uciążliwe. Sztuczne tworzywo, z którego zostały wykonane, psuje aromat i zapach soku, wody, herbaty czy kawy, sprawiając, że zmienia się ich smak.
Innym problemem, z jakim zmagają się osoby wykorzystujące kubki jednorazowe w swojej działalności – zarówno gastronomicznej, jak i eventowej – to niska odporność na zniszczenia. Bardzo często tego typu naczynie jest wykonane z najtańszych tworzyw niskiej jakości, produkowanych masowo. Kubek plastikowy jednorazowy w przeciwieństwie do kubka wielokrotnego użytku, nie cechuje się trwałością i wytrzymałością na zgniecenie, pęknięcie, odkształcenie oraz odbarwienie. Ponadto takie kubki nie nadają się do spożywania gorących napojów, ponieważ mają niski stopień izolacji ciepła i mogą być przyczyną poparzeń.
Wady kubków plastikowych i toksyczne substancje
Wiele osób sięga bezrefleksyjnie po jednorazowe kubki, wytwarzane z tworzyw sztucznych nie zdając sobie sprawy, że zawierają silnie trujące toksyny. Najwięcej wad mają kubki plastikowe, które wytoczone są z materiałów zawierających chemiczne związki takie jak: formaldehyd, bisfenol oraz trójtlenek antymonu. Substancje te w kontakcie z napojami wchodzą w silne interakcje powodujące łączenie się cząsteczek chemicznych ze spożywanymi przez człowieka płynami. Jest to niezwykle szkodliwe dla zdrowia, ponieważ trujące substancje, w tym również mikroplastik, dostają się do organizmu człowieka i przyczyniają się do rozwoju licznych chorób.
Ponadto kubki plastikowe są mniej estetyczne niż stylowe naczynia wielokrotnego użytku. Organizując event, warto zastanowić się, czy goście będą czuli się w pełni komfortowo, pijąc napoje w jednobarwnym kubku z plastiku.
Problemem są także jednorazowe naczynia do kawy i herbaty kupowane w kawiarniach na wynos. Kubki jednorazowe wyglądają nieestetycznie, ich kształt jest mało poręczny, a smak mniej wyrazisty niż ze szklanej butelki lub kubka wielokrotnego użytku. Coraz więcej kawiarni jednak decyduje się serwować zarówno zimne, jak i gorące napoje na wynos w naczyniach klientów.
Wady kubków jednorazowych i ich wpływ na naturalne środowisko przyrodnicze
Coraz więcej instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska wskazuje na drastyczny wzrost produkcji śmieci. Zwracają oni uwagę na wytwarzanie ogromnej liczby jednorazowych opakowań, które tylko w niewielkim stopniu są poddawane recyklingowi. Chcemy w tym miejscu wskazać, że spośród tego typu naczyń najbardziej szkodliwe okazują się wady kubków plastikowych, ponieważ stopień toksyczności tych opakowań dla naturalnego środowiska przyrodniczego jest niezwykle wysoki.
Plastik, leżąc w glebie, wytwarza liczne związki chemiczne, które zatruwają glebę oraz przedostają się do wód gruntowych. Ponadto badania naukowców dowodzą, że kubek plastikowy jednorazowy może rozkładać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat! Mowa jednym kubku. A kilka…? Dlatego przed zakupem kubka jednorazowego użytku zachęcamy, by przed sięgnięciem po niego, zastanowić się dwa razy.