Co zrobić z żywą choinką po świętach?

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

W każde święta Bożego Narodzenia stajemy przed dylematem dotyczącym choinki – lepiej kupić sztuczną czy żywą? Z jednej strony żal nam ścinanych drzewek, z drugiej natomiast nie chcemy przyczyniać się do produkcji kolejnych przedmiotów z plastiku zanieczyszczającego nasze środowisko. Dobrą alternatywę stanowi zatem zakup prawdziwej choinki z korzeniami. Na pytanie, co zrobić z żywą choinką po świętach, udzielimy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Pomysły na tegoroczną choinkę bożonarodzeniową 

Choinka to jeden z kluczowych elementów składających się na świąteczną atmosferę. Żywiczny zapach igliwia oraz ciepłe światło lampek dodatkowo rozpraszanych przez błyszczące bombki to z pewnością to, co wszyscy kochamy w świętach. Nie wyobrażamy sobie rezygnować z choinki w czasie Bożego Narodzenia, a jej plastikowa wersja nie jest tak urokliwa jak żywe drzewko. Mając jednak na uwadze dobro przyrody, można w tym roku wybrać choinkę z korzeniami w doniczce. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają ogródek albo działkę, gdzie można zasadzić drzewko na wiosnę. Jednak nawet mieszkający w bloku czy kamienicy mogą wybrać takie drzewko, a następnie podarować je bliskiej osobie posiadającej ogród. W przypadku choinek uprawianych w doniczkach szczególną popularnością cieszy się świerk pospolity, a także jodła kaukaska. Wiele osób gustuje także w świerkach srebrnych oraz serbskich o charakterystycznym, strzelistym pokroju. Wszystkie te gatunki drzewek stanowią świetne pomysły na świąteczną dekorację w domu. 

Ekologiczne święta z żywą choinką 

Kupując żywą choinkę w doniczce, cieszymy się, że nasze drzewko nie uschnie. Jednak gdy przyjdzie czas na zmianę wystroju wnętrza ze świątecznego na standardowy, pojawia się dobrze znane pytanie – co zrobić z choinką po świętach? Same dobre chęci zasadzenia drzewka nie wystarczą. Żeby mieć gwarancję przyjęcia się choinki w gruncie po świętach, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie drzewko. Musi ono posiadać pełną bryłę korzeniową, od początku będąc uprawiane w doniczce. Choinki wykopane z ziemi i włożone do donic dopiero przed świętami mają mocno przycięte korzenie, przez co zostają skazane na powolne usychanie nawet przy regularnym podlewaniu. Należy mieć także świadomość, że żywa choinka po świętach nie może zostać narażona na szok termiczny związany z nagłym przestawieniem z domu do ogrodu. Z tego powodu poświąteczne drzewko najlepiej sadzić w ogrodzie dopiero późną wiosną, gdy miną już sporadyczne nocne przymrozki.  

Gdzie wyrzucić choinkę? 

Mimo najszczerszych chęci zasadzenia żywego drzewka nie każdemu uda się zapobiec uschnięciu choinki. Zatem co zrobić z choinką po świętach, która nie nadaje się już do zasadzenia? Osobom zastanawiającym się, gdzie wyrzucić choinkę prawo nie zabrania wyniesienia jej na śmietnik, gdzie może być traktowana jak odpad komunalny. Jednak widok szeregu uschniętych drzewek, które straszą przez kilka dni, dopóki nie zabiorą ich firmy zajmujące się wywozem śmieci, nie należy do najprzyjemniejszych. Chcąc postąpić w sposób ekologiczny, można osobiście zawieźć choinkę do najbliższego punktu zbioru odpadów biodegradowalnych. Osoby posiadające ogród mogą również wcale nie wyrzucać uschniętej choinki, tylko wykorzystać jej gałązki w roli ochrony przeciwmrozowej dla roślin uprawianych w ogrodzie, jako ściółkę, nawóz albo podpórki.  

Pomysły na eko ozdoby na choinkę 

Problem nadmiernej produkcji plastiku dotyczy nie tylko sztucznych choinek, ale także wybieranych do nich ozdób choinkowych. Narażone na łatwe zniszczenie bombki, lampki i łańcuchy choinkowe szybko lądują na śmietniku, dlatego warto rozważyć ich zmianę na eko ozdoby na choinkę.  

  1. Wśród iglastych gałązek pięknie zaprezentują się choćby suszone owoce: plastry jabłek, pomarańczy oraz cytryn zawieszone na spinaczach biurowych lub pętelkach ze sznurków jutowych. Można dodatkowo ozdobić je goździkami, gwiazdkami anyżu i innymi przyprawami, które rozniosą we wnętrzu świąteczny, korzenny aromat.
  2. Ciekawy przykład eko ozdoby choinkowej stanowią także pomalowane na różne kolory orzechy włoskie. Szczególnie pięknie zaprezentują się w wariantach metalicznych: złotym, srebrnym albo miedzianym. Po świętach takie orzechy bez problemu można rozłupać i zjeść.
  3. W kwestii ekologicznych ozdób choinkowych nie sposób nie wspomnieć także o dobrze wszystkim znanych pierniczkach. Własnoręcznie zdobione pierniki można jeść prosto z choinki. Przy ich pieczeniu może uczestniczyć cała rodzina – to szczególna atrakcja dla najmłodszych.
  4. Naturalne dla każdej choinki ozdoby to oczywiście szyszki. Na własnym drzewku można zawiesić na przykład te opadłe, które znaleźliśmy w lesie. Równie pięknie wyglądać będą inne owoce leśnych drzew: suszona jarzębina, kasztany czy żołędzie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl