Ekologiczne wakacje

Ekologiczne wakacje

Świadome, ekologiczne wakacje wcale nie muszą oznaczać wypoczynku w wiosce oddalonej od cywilizacji czy męczących wędrówek do celu. W trosce o otaczającą nas przyrodę pomogą osiągnięcia współczesnego świata oraz drobne, codzienne wybory. Dzięki nim zadbamy o środowisko nawet podczas błogiego relaksu w słonecznym kurorcie.

Podróżowanie przyjazne środowisku - co zabrać na ekologiczne wakacje?

 

Popularne turystyczne destynacje w czasie szczytu sezonu wakacyjnego, weekendów czy świąt przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, razem z odwiedzającymi przybywają do nich tony śmieci. Każdy nie raz widział obrazek butelek leżących na górskich szlakach, plastikowych reklamówek na plaży lub przepełnionych koszy gdzieś w centrum miasta. Samo wyrzucenie śmieci nie zawsze jest ekologicznym rozwiązaniem. Poważny problem stanowi lekceważenie konieczności segregacji odpadów i recyclingu, czyli przetwarzania materiału na nowe przedmioty. Tymczasem najlepszym sposobem na ekologiczne podróże to zabieranie ze sobą rzeczy wielorazowego użytku. Nawet wybierając urlopowe rozrywki, możemy bardziej dbać o środowisko.

Dobrym wyjściem dla osób lubiących spędzać podróż z książką będą elektroniczne czytniki e-booków. To rozwiązanie wygodne (na jednym możemy mieć nawet kilkaset pozycji), a zarazem proekologiczne, gdyż nie przyczyniamy się do wycinki drzew. Ekologiczne wakacje to także zabieranie ze sobą wszędzie w podróż torby wielokrotnego użytku, aby robiąc drobne zakupy, które często w czasie urlopu okazują się konieczne, nie korzystać z foliowych reklamówek. Zabezpieczając swoje rzeczy (np. buty, kosmetyki) przed zniszczeniem lub zamoknięciem, także możemy korzystać z toreb wielorazowych.

Prowiant na wakacje w stylu eko

 

Zdarza się, że udając się w długą podróż, na trasie nawet kilka razy zatrzymujemy się, aby napić się lub coś zjeść. Gdy zajeżdżamy na kawę do przydrożnego lokalu, warto poprosić o nalanie napoju do kubka wielorazowego. Najlepiej wybrać taki, który trzyma ciepło, jest poręczny i da się go złożyć tak, by nie zajmował dużo miejsca, gdy z niego nie korzystamy. Dobrej jakości kubki podróżne są ponadto zrobione w sposób, który minimalizuje ryzyko oparzenia gorącym napojem, na przykład podczas jazdy samochodem.

Gdy zastanawiamy się, co zabrać na ekologiczne wakacje, warto pamiętać o butelce wielokrotnego użytku. Zamiast kupować dużą ilość mniejszych plastikowych napojów, możemy przelewać do niej płyny przed wyruszeniem na wycieczkę. Pozwoli to na sporą oszczędność pieniędzy. Planując ekologiczne wakacje dobrze przygotować na drogę przekąski, które pomogą zaspokoić mniejszy głód. Dzięki wysokiej jakości pojemnikom do przechowywania żywności nie zaistnieje konieczność kupowania jedzenia w plastikowych opakowaniach, które potem trafiają do kosza.

Higiena w czasie podróży a dbanie o środowisko

 

Podczas podróży często korzystamy z takich środków czystości, jak nawilżane chusteczki i ręczniki papierowe. Wakacje w stylu eko nie muszą wcale oznaczać rezygnacji z dbania o higienę. Dobrą alternatywą będzie przygotowanie ściereczek wielokrotnego użytku, np. bambusowych. Po powrocie do domu można je wyprać i wykorzystać ponownie. Bambus nie tylko szybko się rozkłada z uwagi na organiczne pochodzenie, ale też intensywnie rozrasta. Nie ma więc obaw, że wykorzystując go, zmniejszamy ilość produkujących tlen drzew. Jeśli z kolei użyć płynu antybakteryjnego (np. w samolocie, gdzie nagromadzenie zarazków jest bardzo duże), warto pomyśleć o zakupie dużej butelki, której zawartość wystarczy nam na wiele podróży. Do samolotu wystarczy zabrać małą porcję odlaną do wielorazowej buteleczki. Pamiętajmy jednak, że jej pojemność nie może przekraczać 100 ml.

Istotną kwestią, umożliwiającą ekologiczne podróże, jest świadome korzystanie z udogodnień, jakie oferują miejsca noclegowe. Zamiast używać hotelowych kapci, szczoteczki do zębów lub małego mydełka, bardziej ekologiczne okaże się zabranie tych rzeczy z domu. Wakacje w stylu eko to też świadome używanie hotelowych ręczników, które czasem zbędnie wymieniamy każdego dnia.

Będąc na wakacjach często zapominamy o zasadach dbania o środowisko naturalne. Biorąc jednak pod uwagę ogromną ilość zanieczyszczeń produkowaną przez ruch turystyczny – to właśnie w podróży powinniśmy o nie dbać w szczególny sposób. Dzięki dobremu przygotowaniu i dostępowi do prośrodowiskowych gadżetów ekologiczne wakacje mogą okazać się zarazem komfortowe i korzystne dla portfela.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl