Ekologiczny transport w firmie – jak to zaplanować?

Ekologiczny transport w firmie – jak to zaplanować?

Dojazd do pracy to codzienność wielu osób. Każdemu zależy, aby przebiegał w sprawny, maksymalnie wygodny sposób. To z kolei w wielu przypadkach wiąże się z wyborem samochodu jako środka komunikacji. Widok pojedynczych postaci w sznurze aut jest wszystkim doskonale znany. Nie da się jednak ukryć, że ma to niewiele wspólnego z troską o środowisko. A przecież ekologiczny transport pozostaje łatwo dostępny i wcale nie musi wiązać się z niedogodnościami. Warto promować takie idee wśród pracowników. Podpowiadamy, jak podejść do tej kwestii!

Ekologiczny transport na… własnych nogach!

Trudno o prostsze (a w wielu sytuacjach też najskuteczniejsze) rozwiązanie od pokonania drogi do pracy na piechotę. Idąc pieszo, nie utkniemy w korku, a szansa, że nogi nas zawiodą, jest raczej niewielka. Nie potrzeba tu absolutnie nic poza chęciami (i dość wygodnym obuwiem). Zresztą, przyjazne miejsce pracy powinno zapewniać możliwość zmiany butów czy nawet stroju po dotarciu na miejsce. Co do zalety spacerów – poranny spacer pomaga się rozbudzić, utrzymać dobrą formę fizyczną, umożliwia nam zaczerpnięcie świeżego powietrza o poranku i pozytywnie nastraja do życia. Niestety, to opcja mocno uzależniona od dystansu, który dzieli nas od pracy.

Osobom mieszkającym w większej odległości od firmy, ekologiczny transport również sporo oferuje. Mamy tu na myśli rowery czy też bardzo popularne w ostatnim czasie hulajnogi. Znacznie skracają one czas podróży do pracy, nie szkodzą środowisku oraz pozwalają uniknąć męczących korków! Każdy z wymienionych sposobów transportu jest przy okazji bezpłatny, dlatego sprzyja oszczędnościom. Co ważne, taki ekologiczny transport sprawdzi się niezależnie od pory roku – wystarczy odpowiednio skomponowany strój, aby podróż nie była dokuczliwa nawet w pozornie niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Podpowiadamy, że w każdym z opisanych wypadków przyda się wielorazowy kubek lub butelka z napojem – jak nietrudno się domyślić, produkty Stojo sprawdzą się tu bez zarzutu!

Ekologiczny transport miejski autobusem, tramwajem lub pociągiem

Nie wszędzie da się dojść pieszo. Czasami wynika to z braku czasu, innym razem miejsce pracy znajduje się za daleko. Jednak wcale nie oznacza to rezygnacji z ekologicznego podejścia do podróżowania. Autobusy miejskie, tramwaje czy pociągi to dobrze znane środki komunikacji, które wbrew pozorom bywają naprawdę wygodne! Przede wszystkim dzięki nim nie trzeba obawiać się o miejsce do parkowania, co niestety staje się sporym problemem w wielu lokalizacjach. Poza tym polecamy potraktować autobusy miejskie (czy inne środki komunikacji) jako miejsca, w których można poczytać książkę o poranku, obejrzeć coś zabawnego na smartfonie czy napić się kawy z ulubionego kubka – za kierownicą to niemożliwe!

Carpooling – ekologiczny transport ze znajomymi z pracy

Świetny wariant dla pracowników, w przypadku których ekologiczny transport miejski nie wchodzi w grę, to carpooling. To pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza po prostu „wypełnij samochód”. W praktyce oznacza ono tyle, że kilka osób z jednej firmy podróżuje jednym autem. Zabranie przynajmniej jednego znajomego z pracy po drodze już wiele zmienia. To choćby ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, koszt transportu dla każdej ze stron oraz hałasu komunikacyjnego. Dzięki carpoolingowi pracownicy mają okazję lepiej się poznać, a przy okazji nie muszą obawiać się opóźnień autobusów itd. Pracodawca promujący ten typ komunikacji zyskuje wizerunkowo, dlatego bez wątpienia opłaca się poświęcić mu sporo uwagi.

Ekologiczna flota samochodowa w firmie

Niektóre firmy nie funkcjonują bez floty samochodowej. Wówczas ekologiczny transport miejski autobusami lub tramwajami nie ma racji bytu. Na szczęście istnieją również inne rozwiązania, które okażą się nieco przyjaźniejsze środowisku niż te tradycyjne. Otóż w tym wypadku ekologiczny transport powinien bazować na wyborze odpowiednich pojazdów oraz działaniach edukacyjnych, informujących o produkcji śladu węglowego oraz jego ograniczeniu. Promowanie odpowiedzialności społecznej ma ogromne znaczenie.

Jak widać, opcji ekologicznego podróżowania po mieście nie brakuje. Autobusy miejskie, piesze wędrówki czy carpooling to tylko niektóre z propozycji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl