Ile śmieci produkujemy w ciągu roku?

Ile śmieci produkujemy w ciągu roku?

Statystycznie mieszkaniec Unii Europejskiej produkuje kilkaset kilogramów śmieci rocznie. A ile śmieci produkujemy w Polsce w przeliczeniu na osobę? Ile odpadów w ciągu roku produkuje przeciętna rodzina? Na te i podobne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ile śmieci produkujemy na świecie?

Zgodnie z raportem „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” Banku Światowego, obecnie w każdym roku wytwarzane są ok. 2 mld ton stałych odpadów. Eksperci przewidują jednocześnie, że już za ok. 30 lat możemy spodziewać się niemal podwojonej produkcji śmieci. Według specjalistów za trzy dekady na świecie będziemy produkowali ok. 3,4 miliarda ton odpadów rocznie.

Przyczyną tak dużej i ciągle wzrastającej produkcji śmieci jest przede wszystkim bogacenie się społeczeństw. Rosnący konsumpcjonizm wiąże się niestety ze wzrostem wytwarzania różnego rodzaju odpadów. Aby nie „utonąć” w śmieciach niezbędne jest podejmowanie na całej planecie wysiłków związanych z ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska, a przy tym skutecznym utylizowaniem odpadów.

Ile śmieci produkuje jedna osoba rocznie?

Jak wygląda produkcja śmieci w Europie? Według statystyk przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej wytwarza 502 kg śmieci w ciągu roku (dane za: Eurostat 2019), z czego ok. 48% jest przetwarzanych. Na tle Wspólnoty Polska wypada całkiem przyzwoicie. Nasz naród znalazł się bowiem na jednej z końcowych pozycji, jeśli chodzi o zaśmiecanie globu. Ile śmieci produkuje jedna osoba rocznie? W 2019 roku ilość odpadów na mieszkańca Polski wyniosła 336 kg. Wśród owych odpadów większość stanowią produkty wytwarzane w gospodarstwach domowych (odpady komunalne i wyroby plastikowe). Znacznie mniej produkuje się śmieci papierowych, szklanych i – najmniej – metalowych. Jeśli chodzi natomiast o statystyki europejskie, to najwięcej śmieci produkują w Europie Duńczycy (844 kg), Luksemburczycy (791 kg) oraz Norwegowie (776 kg).

Statystyki te nie powinny nas jednak cieszyć i uspokajać. Okazuje się bowiem, że ilość odpadów na mieszkańca Polski systematycznie rośnie. Jak wynika z danych GUS, masa zebranych w 2020 roku odpadów komunalnych wyniosła 12,8 mln ton i była o ponad 2% wyższa niż w roku poprzedzającym. Przeciętny Polak wygenerował w 2019 roku o 7 kg odpadów więcej niż w 2018 roku.

Ile śmieci produkuje rocznie standardowa rodzina w Polsce?

Dane pokazują ile śmieci produkuje rocznie standardowa rodzina w Polsce. Według statystyk przeciętna rodzina trzyosobowa wytwarza ok. 960 kg odpadów w ciągu roku. W przypadku rodziny czteroosobowej wynik ten wynosi ok. 1280 kg.

Produkcja śmieci a recykling

Warto zaznaczyć, że ilość produkowanych śmieci nie jest równoznaczna z wpływem danego społeczeństwa na środowisko. Ważny jest bowiem również fakt przetwarzania i poddawania recyklingowi odpadów. Nowoczesne kraje, mimo że produkują dużo śmieci, radzą sobie znakomicie z ich segregacją i utylizacją. To pokazuje, że społeczeństwo, w którym wytwarza się pozornie mniej śmieci na osobę, może mieć znacznie gorszy wpływ na środowisko niż obywatele państw, którzy generują nawet 800-900 kg śmieci.

Jak produkować mniej śmieci?

Aby w bliskiej przyszłości Ziemi nie zalało morze odpadów, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które pomogą ograniczyć produkcję śmieci w gospodarstwie domowym.

Najlepiej zacząć od zmian podczas robienia zakupów. Na przykład, zamiast pakować owoce, warzywa i inne produkty w plastikowe worki i reklamówki, lepiej zdecydować się na materiałowe torby wielokrotnego użytku. Zamiast kupować kolejne zgrzewki wody mineralnej, lepszym rozwiązaniem jest zakup dzbanka z filtrem do domu, a także specjalnych butelek i kubków Stojo, które pozwolą cieszyć się świeżą, czystą wodą poza domem. Kupując kosmetyki i środki chemiczne, warto wybierać jak największe opakowania, które wystarczą na dłużej. Polecanym wyborem są też opakowania wymienne (refill), których można używać wielokrotnie, wymieniając jedynie zawartość, czyli wkład z kosmetykiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl