5 wskazówek, jak zmniejszyć ilość odpadów w domu

5 wskazówek, jak zmniejszyć ilość odpadów w domu

Współcześnie coraz częściej zadajemy sobie pytanie – jak ograniczyć ilość odpadów? Od kilku lat w całej Polsce obowiązuje podstawowa segregacja śmieci, których jednak wciąż przybywa i przybywa. Co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do produkcji mniejszej ilości szkodliwych dla środowiska tworzyw? Przedstawiamy proste, ale w dłuższej perspektywie niezwykle skuteczne sposoby na minimalizację odpadów.

1. Zakupy z własną torbą i opakowaniami

Nasza przygoda z kolejnymi odpadami zaczyna się już w momencie zakupów. Jak zmniejszyć ilość odpadów w domu? Najlepszym sposobem na ograniczenie wytwarzania śmieci jest wybór produktów bez opakowania. Do sklepu czy na targowisko warto zabrać ze sobą wielorazową torbę, ale także mniejsze siatki czy pudełka, w których umieścimy produkty sypkie, owoce czy warzywa. Obecnie większość sklepów umożliwia pakowanie żywności do własnego pojemnika, a niekiedy cena jest o kilkanaście groszy niższa, niż za korzystanie z wiszącej przy wadze foliówki. Miejscem, gdzie świeże produkty kupimy bez zbędnych opakowań jest na przykład lokalny rynek, każdy duży supermarket oraz sklepy zero waste.

2. Wybór produktów bez plastiku

Pamiętajmy, że to nie kolorowe opakowanie, ale jego zawartość świadczy o jakości. Bez plastikowej osłony bez problemu kupimy warzywa oraz owoce, wędliny i sery, kasze, orzechy, nasiona, pieczywo czy słodycze. Zrezygnujmy z herbaty, której każda saszetka pakowana jest w folię, warzyw pakowanych pojedynczo na styropianową tackę i plastikowych butelek. To nie tylko doskonały sposób na to, w jaki sposób zmniejszyć ilość śmieci, które rozkładają się latami, ale także pomysł na oszczędności. Produkty na wagę zazwyczaj są sporo tańsze, niż te w opakowaniach.

3. Rezygnacja z jednorazówek, czyli jak produkować mniej śmieci?

Naszą planetę zaśmiecają plastikowe, jednorazowe kubki, talerzyki czy opakowania na wynos. Jak ograniczyć produkowanie śmieci, dokonując codziennych wyborów? Na szczęście istnieją świetne alternatywy, dzięki którym znacznie ograniczymy ich ilość. Doskonale sprawdzi się na przykład wielorazowy kubek zrobiony z wytrzymałych tworzyw. Posłuży nam przez wiele lat nie tylko podczas pikniku, ale także na co dzień. Producenci oferują nowoczesne modele, takie jak bezpieczny dla środowiska i kompaktowy Stojo, który zmieści się nawet do niewielkiej torebki. Z uwagi na właściwości termiczne, można zabrać w nim kawę, herbatę czy chłodne napoje.

Zamiast kupować codziennie wodę w plastikowej butelce, lepiej postawić na dobry filtr wody z kranu oraz wielorazową butelkę. Modele przygotowane przez Stojo zachwycają swoim stylowym wyglądem, ale przede wszystkim wygodą użytkowania. Są lekkie, składane i nie zajmują dużo miejsca.

Jednorazówki otaczają nas na każdym kroku, dlatego rady jak zmniejszyć ilość odpadów nie ograniczają się jedynie do oczywistych wyborów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne rzeczy po prostu da się zastąpić tymi mniej szkodliwymi dla środowiska. Przykładem jest choćby ekspres do kawy. Możemy zdecydować się na model na jednorazowe kapsułki, lub postawić na taki, który sam mieli ziarna.

4. Segregacja i produkty z recyklingu

Świadomi producenci stosują nowoczesne patenty na ograniczanie produkcji śmieci w swoim przedsiębiorstwie. Ich wysiłki wspiera staranne sortowanie odpadów, które na szczęście jest obecnie koniecznością. Wrzucanie śmieci do odpowiednich kubłów przyczynia się do sprawnego i efektywnego recyklingu. To z kolei umożliwia producentom ponowne wykorzystanie danego opakowania.

Wybierając produkty na sklepowych półkach czy w sieci czytajmy etykiety i opisy. Zasada jest prosta – jeśli producent ma się czym pochwalić, z pewnością to zrobi. Szukajmy informacji o pochodzeniu opakowania z surowców z recyklingu. Obowiązkowo na opakowaniu musi natomiast znaleźć się oznaczenie, czy dany pojemnik nadaje się do przetwarzania.

5. Sklepy ekologiczne oraz zero waste – wygodnie i bez odpadów

W większych miastach oraz internecie możemy znaleźć sklepy w duchu zero waste. Oznacza to, że pojawiające się w nich produkty pakowane są w ekologiczne, szklane pojemniki czy też papierowe torebki. Zakupy w nich to doskonały pomysł na to, jak produkować mniej śmieci. Właściciele dbają nie tylko o to, by do rąk klienta trafiły niezaśmiecające środowiska opakowania, ale także o to, w jaki sposób produkty dostarczane są do sklepu. Również paczki, w których klienci otrzymują zamówione on-line wyroby zrobione są w myśl zero waste. Często zamiast klasycznego, bąbelkowego wypełnienia znajdziemy papierowe ścinki makulatury czy pozostałości innych, wykorzystanych już wcześniej pudełek.

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę osób zamieszkujących świat, myśl o ilości produkowanych przez nas wszystkich śmieci może przerażać. Pamiętajmy, że wybory każdego z nas mogą przyczynić się do zmiany podejścia wielu innych osób. Rozwiązania, takie jak wielorazowy kubek czy torba na zakupy okazują się niezwykle proste, a zarazem bardzo pomocne w trosce o środowisko oraz domowy budżet.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl