Świat bez plastiku – czy taki scenariusz jest możliwy?

Świat bez plastiku – czy taki scenariusz jest możliwy?

Wszechobecność produktów wykonanych z plastiku oraz wszelkiego rodzaju opakowań jednorazowych stymuluje zadawanie pytań. Czy plastik jest aż tak potrzebny, aby towarzyszył niemal każdej dziedzinie życia? Czy da się bez niego żyć? Dlaczego warto ograniczyć plastik? Jakie zagrożenia dla zdrowia oraz środowiska naturalnego niesie ze sobą nadmierne korzystanie z produktów i opakowań plastikowych? Zapraszamy do lektury wszystkich, dla których liczy się szersze spojrzenie na rzeczywistość i dokonywanie zmian za pomocą codziennych wyborów konsumenckich.

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Kultura jednorazowości nakazuje przemysłowi poszukiwania tanich opakowań, które następnie po prostu się wyrzuca. Konsumenci nie zdają sobie sprawy, jak wiele szkód dla zdrowia i ekosystemu przyrodniczego powoduje nasza własna, nieuzasadniona wygoda. Z drugiej strony, dokonanie zmiany tego stanu na lepsze pozostaje wyłącznie w gestii każdej osoby, która swoimi decyzjami zakupowymi determinuje przyszły kierunek rozwoju gospodarki. Świat bez plastiku to nie wizja science fiction, lecz realna opcja świata bez śmieci, który wie jak ograniczyć jednorazowe produkty i robi to z poszanowaniem interesów konsumentów.

Dlaczego warto ograniczyć plastik? Niech za odpowiedź posłużą dane liczbowe: rocznie do wód morskich trafia około 17 milionów ton tworzyw sztucznych. Obecnie kąpieli morskich zażywa ponad 150 milionów ton plastiku. Tak potężna góra śmieci zabija zwierzęta i zatruwa ryby, które później trafiają do naszych talerzy. Plastik ogranicza też populację ławic ryb i innych stworzeń morskich, powodując masowe wymieranie gatunków. Roczne straty dla rybołówstwa z tytułu wpływu śmieci plastikowych na życie morskie szacuje się na 7 miliardów dolarów. Jeśli czynniki środowiskowe nie stanowią wystarczającej motywacji do podjęcia działań naprawczych, powiedzmy jeszcze o wpływie plastiku na zdrowie człowieka. Dlaczego plastik jest szkodliwy oraz jak unikać plastiku na co dzień, aby oczyścić organizm z toksyn?

Dlaczego warto ograniczyć plastik? Kwestie zdrowotne wykorzystania opakowań plastikowych

Wiele wyrobów plastikowych zawiera szkodliwy bisfenol, który przenika do produktów żywnościowych. Stosując plastik zagrożenia często pozostają niewidoczne, jednak mają kolosalny wpływ na życie naszego gatunku. Dodawane do kosmetyków mikrocząsteczki plastikowe zostają spłukiwane do kanalizacji, a następnie z łatwością przenikają do wód gruntowych. Przykładem na bezsens wykorzystywania plastiku, staje się przemysł wód mineralnych pakowanych w butelki. Zastanawiając się, jak ograniczyć jednorazowe produkty, skierujmy nasze wysiłki przede wszystkim na codzienność, która obfituje w możliwości poprawy jakości życia. Woda butelkowa niczym nie różni się od wody kranowej, która w Polsce ma bardzo wysoką jakość. Natomiast szkodliwe związki przenikają do wody w butelce, wystawiając nas na ryzyko problemów zdrowotnych.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia generują również lotne związki chemiczne, dodawane do wyrobów plastikowych w celu poprawy jakości samego materiału. Należą do nich przede wszystkim plastyfikatory, stabilizatory UV czy substancje zmniejszające łatwopalność. Problem z nimi polega na tym, że nie są na stałe związane ze strukturą plastiku, lecz uwalniają się do powietrza i wód, przenikając jednocześnie do żywności. Jak unikać plastiku w życiu codziennym? Jak ograniczyć plastik, aby nie wpłynęło to negatywnie na nasze funkcjonowanie? Za chwilę odpowiemy również na to zagadnienie.

Jak ograniczyć jednorazowe produkty w codziennym życiu?

Jak ograniczyć plastik, którego użycie przynosi coraz więcej negatywnych konsekwencji? Dlaczego warto ograniczyć plastik, poprawiając tym samym jakość życia i ratując środowisko naturalne? Wiemy już, dlaczego plastik jest szkodliwy. Teraz pora wskazać, jak unikać plastiku i jakich wyborów dokonywać. Pierwszym punktem planu działania powinna być rezygnacja z wody w butelkach jednorazowych. Na rynku dostępne są świetne butelki wielokrotnego użytku, które pozwalają na oszczędności finansowe oraz ograniczenie ilości odpadów plastikowych. Porzucając plastik zagrożenia dla zdrowia i środowiska szybko ustąpią, dlatego już teraz warto podjąć taką decyzję. Dobrze jest mieć przy sobie składany, silikonowy kubek, z którego będziemy mogli skorzystać podczas wizyty w barze lub zakupie kawy z dystrybutora. Wiedza, jak unikać plastiku na co dzień, nie wymaga zatem nieustannej ascezy. Obejmuje proste czynności, takie jak zakup silikonowej butelki wielorazowej, które nie tylko są wyrazem dbałości o naturę, lecz przede wszystkim pozwalają na znaczne oszczędności dla budżetu domowego.

Czym zastąpić plastik?

Aby świat bez plastiku był możliwy, należy zastanowić się nad alternatywnymi materiałami użytkowymi. Wśród najlepszych kandydatów pojawiają się np. papier, bambus, szkło, a także silikon. Należy zwracać uwagę, aby produkty nie zawierały BPA, klejów, ołowiu czy ftalanów. Do zastąpienia jednorazowych opakowań spożywczych idealnie nadaje się silikon spożywczy, który spełnia wszystkie wymogi jakościowe i bezpieczeństwa zdrowotnego. Zachęcamy do stosowania silikonowych butelek czy kubków termicznych, a oszczędności finansowe pojawią się już po naprawdę niedługim czasie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl