Idea zero waste – na czym polega i dlaczego jest tak ważna?

Ilość plastikowych odpadów wytwarzanych każdego dnia na świecie rośnie w zastraszającym tempie. Foliowe reklamówki, polietylenowe kubki jednorazowe czy butelki po wodzie mineralnej rozkładają się setki lat. Poważne konsekwencje dzisiejszego zaśmiecania planety odczują nie tylko przyszłe pokolenia, ale my sami już za kilka lat. Aby choć trochę ograniczyć ten nieodpowiedzialny, destrukcyjny dla Ziemi oraz ludzkości proceder, powstały tzw. zasady zero waste. W artykule wyjaśniamy, czym jest zero waste i przedstawiamy sprawdzone pomysły zero waste.

Czym jest zero waste?

Zero waste (z ang. brak śmieci, marnowania) to jednocześnie idea i styl życia zakładający maksymalne zmniejszenie ilości generowanych odpadów. Ruch ten zyskał rozgłos na samym początku XXI wieku, ale od tego czasu jego popularność sukcesywnie wzrasta. Efektem tego, na czym polega zero waste, jest nie tylko większa świadomość właściwego postępowania z odpadami wśród „zwykłych ludzi”, ale również zmiany wprowadzone przez rządy państw, m.in. Chin czy krajów Unii Europejskiej.

Na czym polega zero waste?

To dążenie do tego, aby ograniczyć produkcję śmieci, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Idea obejmuje wszystkie sfery życia, w szczególności w zakresie spożywania jedzenia, ale również dbania o higienę, przemieszczania się, ubierania czy nawet korzystania z atrakcji kulturalnych. Aby skonkretyzować i uporządkować zalecane działania, wprowadzono zasady zero waste.

Zasady zero waste

Wspomniane reguły, zwane również zasadami 5R, obejmują następujące czynności:

– Refuse (odmawiaj) – zasada ta polega na odmowie stosowania czy nawet pobierania wyrobów niepotrzebnych, generujących zbędne odpady, które zostały wyprodukowane ze szkodą dla środowiska, np. ulotek czy naczyń jednorazowych.

– Reduce (ograniczaj) – opiera się na redukowaniu używanych na co dzień rzeczy, ograniczeniu kupowania i konsumpcji niepotrzebnych produktów, w tym również towarów jednorazowych czy nadmiernie opakowanych; sednem tej zasady jest dążenie do prowadzenia życia w duchu minimalizmu.

– Reuse (użyj ponownie) – polega na stosowaniu opakowań wielorazowych, wykorzystywaniu produktów na różne sposoby i używaniu powtórnie przedmiotów, które wydają się śmieciami (np. szklaną butelkę po oliwie można wykorzystać jako opakowanie na domowy sok czy nalewkę).

– Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zasada ta mówi o segregowaniu produkowanych odpadów, wrzucaniu ich do odpowiednich pojemników czy zanoszeniu do stosownych punktów, np. skupu makulatury.

– Rot (kompostuj) – punkt ten zakłada kompostowanie odpadków organicznych oraz stosowanie wyrobów, które mogą trafić na kompost po zużyciu, takich jak drewniana szczoteczka do zębów czy łyżka.

Pomysły zero waste

Wiedząc, czym jest zero waste i jak proste są zasady tej idei, warto wprowadzić je do codziennego życia, stosując choćby najbardziej podstawowe pomysły zero waste. Jakie konkretnie? Robiąc zakupy, zrezygnuj z foliowych jednorazówek na rzecz płóciennych toreb. Nie używaj plastikowych kubków, naczyń, opakowań jednorazowych, ulotek reklamowych, słomek itp. Zamiast kupować codziennie kawę w plastikowym kubku, zaopatrz się w termos lub kubek wielorazowy. Rób kawę przed wyjściem z domu lub poproś sprzedającego w kawiarni o napełnienie przyniesionego przez ciebie naczynia. Oddaj potrzebującym lub sprzedaj stare ubrania. Ze zniszczonego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy, a niepotrzebne koce i ręczniki oddaj do schroniska dla zwierząt. Teraz już wiesz na czym polega zero waste!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium